specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Omron Automation |
| Series | ZC |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Current Rating (Amps) | 10A (AC), 6A (DC) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Circuit | SPDT |
| Switch Function | On-Mom |
| Operating Temperature | -10°C ~ 80°C |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Actuator Type | Roller Plunger |
| Operating Force | 700gf |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Release Force | 170gf |
| Pretravel | 0.060" (1.5mm) |
| Differential Travel | 0.008" (0.2mm) |
| Overtravel | 0.098" (2.5mm) |
| Operating Position | 1.866" (47.4mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |