  • image of Fixed Inductors>XFHCL11-R36M
  • Part number XFHCL11-R36M
    Product classification Fixed Inductors
    description FIXED IND 360NH 32A 1.4 MOHM SMD
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 700
    TYPEDESCRIPTION
    MfrXFMRS
    SeriesXFHCL11
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Size / Dimension0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    ShieldingShielded
    TypeMolded
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    DC Resistance (DCR)1.4mOhm Max
    RatingsAEC-Q200
    Current - Saturation (Isat)60A
    Inductance Frequency - Test100 kHz
    Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
    Inductance360 nH
    Current Rating (Amps)32 A