specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Electroswitch |
| Series | WR |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Current Rating (Amps) | 6A (AC/DC) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Circuit | SPDT |
| Switch Function | On-Off-On |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Termination Style | PC Pin |
| Actuator Type | Concave (Standard V) |
| Approval Agency | CSA, UL |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Actuator Marking | No Marking |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |