  • image of Fixed Inductors>WIP252010S-R68MLDG
  • Part number WIP252010S-R68MLDG
    Product classification Fixed Inductors
    description POWER INDUCTOR 2520 0.68UH 20% D
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 15190
    TYPEDESCRIPTION
    MfrINPAQ Technology Co., Ltd.
    SeriesWIP252010S L
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / Case1008 (2520 Metric)
    Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    ShieldingShielded
    TypeWirewound
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    DC Resistance (DCR)36mOhm Max
    Frequency - Self Resonant90MHz
    Current - Saturation (Isat)5A
    Material - CoreIron Powder
    Inductance Frequency - Test1 MHz
    Supplier Device Package1008
    Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
    Inductance680 nH
    Current Rating (Amps)3.7 A