  • image of Fixed Inductors>WIP252010S-2R2MLDG
  • Part number WIP252010S-2R2MLDG
    Product classification Fixed Inductors
    description POWER INDUCTOR 2520 2.2UH 20% DC
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 14438
    TYPEDESCRIPTION
    MfrINPAQ Technology Co., Ltd.
    SeriesWIP252010S L
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / Case1008 (2520 Metric)
    Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    ShieldingShielded
    TypeWirewound
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    DC Resistance (DCR)110mOhm Max
    Frequency - Self Resonant50MHz
    Current - Saturation (Isat)3A
    Material - CoreIron Powder
    Inductance Frequency - Test1 MHz
    Supplier Device Package1008
    Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
    Inductance2.2 µH
    Current Rating (Amps)2.1 A