  • image of Fixed Inductors>WIP201610Y-R47MLDG
  • Part number WIP201610Y-R47MLDG
    Product classification Fixed Inductors
    description POWER INDUCTOR 2016 0.47UH 20% D
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 14200
    RoHS status YES
    specifications
    TYPEDESCRIPTION
    MfrINPAQ Technology Co., Ltd.
    SeriesWIP201610Y
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / Case0806 (2016 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    ShieldingShielded
    TypeWirewound
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    DC Resistance (DCR)23mOhm Max
    Frequency - Self Resonant120MHz
    Current - Saturation (Isat)5A
    Material - CoreMetal
    Inductance Frequency - Test1 MHz
    Supplier Device Package0806
    Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
    Inductance470 nH
    Current Rating (Amps)4.7 A