  • image of Chip Resistor - Surface Mount>VSRP2512S1-R100F
  • Part number VSRP2512S1-R100F
    Product classification Chip Resistor - Surface Mount
    description RES 0.1 OHM 1% 1W 2512
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 1532
    TYPEDESCRIPTION
    MfrDelta Electronics / Cyntec
    SeriesVSRP
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Power (Watts)1W
    Tolerance±1%
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
    CompositionThick Film
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    RatingsAEC-Q200
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2512
    Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
    Resistance100 mOhms