  • image of Fixed Inductors>VSHB1054T-6R8MC
  • Part number VSHB1054T-6R8MC
    Product classification Fixed Inductors
    description AUTOMOTIVE POWER INDUCTOR,T CORE
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 250
    TYPEDESCRIPTION
    MfrCODACA
    SeriesVSHB1054T
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / CaseNonstandard
    Size / Dimension0.427" L x 0.402" W (10.85mm x 10.20mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    ShieldingShielded
    TypeMolded
    Operating Temperature-55°C ~ 165°C
    DC Resistance (DCR)13.6mOhm Max
    RatingsAEC-Q200
    Current - Saturation (Isat)11.4A
    Material - CoreAlloy Powder
    Inductance Frequency - Test100 kHz
    Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
    Inductance6.8 µH
    Current Rating (Amps)10.8 A