  • image of Ceramic Capacitors>VPDR631W473K1GF001E
  • Part number VPDR631W473K1GF001E
    Product classification Ceramic Capacitors
    description CAP CER 0.047UF 630V X7R 1812
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 200
    RoHS status YES
    specifications
    PDF(1)
    PDF(2)
    TYPEDESCRIPTION
    MfrJohanson Dielectrics, Inc.
    SeriesPolyTerm®, HVS-PME
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±10%
    FeaturesSoft Termination, High Voltage
    Voltage - Rated630V
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Temperature CoefficientX7R
    Size / Dimension0.177" L x 0.125" W (4.50mm x 3.18mm)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    ApplicationsSMPS Filtering, Boardflex Sensitive
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
    Capacitance0.047 µF