  • image of Ceramic Capacitors>VPDR202W102K1GV001E
  • Part number VPDR202W102K1GV001E
    Product classification Ceramic Capacitors
    description CAP CER 1000PF 2KV X7R 1812
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 18987
    RoHS status YES
    specifications
    PDF(1)
    PDF(2)
    PDF(3)
    PDF(4)
    PDF(5)
    TYPEDESCRIPTION
    MfrJohanson Dielectrics, Inc.
    SeriesHVS-PME
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±10%
    FeaturesHigh Voltage
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Temperature CoefficientX7R
    Size / Dimension0.177" L x 0.125" W (4.50mm x 3.18mm)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    ApplicationsSMPS Filtering
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
    Capacitance1000 pF