  • image of Aluminum - Polymer Capacitors>VHTE1051V331MVCG
  • Part number VHTE1051V331MVCG
    Product classification Aluminum - Polymer Capacitors
    description VHT 35V 330UF 10*10.5 -55~+125 4
    encapsulation Bulk
    quantity 340
    TYPEDESCRIPTION
    MfrYmin
    SeriesVHT
    PackageBulk
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    TypeHybrid
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    ApplicationsAutomotive
    RatingsAEC-Q200
    ESR (Equivalent Series Resistance)20mOhm
    Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
    Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
    Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
    Capacitance330 µF
    Voltage - Rated35 V
    Ripple Current @ Low Frequency300 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2 A @ 100 kHz