  • image of Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors>TPLC-3R8/25MR8X20
  • Part number TPLC-3R8/25MR8X20
    Product classification Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    description CAP LITH HYBRID 25F 3.8V T/H
    encapsulation Tray
    quantity 448
    RoHS status YES
    specifications
    TYPEDESCRIPTION
    MfrTecate Group
    SeriesTPLC
    PackageTray
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / CaseRadial, Can
    Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating Temperature-15°C ~ 70°C
    Lead Spacing0.138" (3.50mm)
    TerminationPC Pins
    ESR (Equivalent Series Resistance)300mOhm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Capacitance25 F
    Voltage - Rated3.8 V