specifications
PDF(1)
PDF(2)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | SZL-VL-S |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Current Rating (Amps) | 500mA (AC), 50mA (DC) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Circuit | SPDT (DB/DM) |
| Switch Function | On-Mom |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Actuator Type | Spring, Wire |
| Operating Force | 204gf |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Pretravel | 30° |
| Overtravel | 20° |
| Voltage Rating - AC | 380 V |
| Voltage Rating - DC | 220 V |