  • image of Fixed Inductors>SWF-0.85-680
  • Part number SWF-0.85-680
    Product classification Fixed Inductors
    description FIXED IND 680UH 850MA 1.25OHM TH
    encapsulation Bulk
    quantity 200
    TYPEDESCRIPTION
    MfrAmgis
    SeriesSW
    PackageBulk
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / CaseRadial, Vertical Cylinder
    Size / Dimension0.669" Dia (17.00mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    ShieldingUnshielded
    TypeToroidal
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    DC Resistance (DCR)1.25Ohm Max
    Material - CoreIron Powder
    Inductance Frequency - Test10 kHz
    Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
    Inductance680 µH
    Current Rating (Amps)850 mA