  • image of FET, MOSFET Arrays>STS5DNF20V
  • Part number STS5DNF20V
    Product classification FET, MOSFET Arrays
    description MOSFET 2N-CH 20V 5A 8SOIC
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 200
    price
    TYPEDESCRIPTION
    MfrSTMicroelectronics
    SeriesSTripFET™ II
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusOBSOLETE
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Mounting TypeSurface Mount
    Configuration2 N-Channel (Dual)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
    Power - Max2W
    Drain to Source Voltage (Vdss)20V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C5A
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds460pF @ 25V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs40mOhm @ 2.5A, 4.5V
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs11.5nC @ 4.5V
    FET FeatureLogic Level Gate
    Vgs(th) (Max) @ Id600mV @ 250µA