  • image of Single Diodes>SR3200-TP
  • Part number SR3200-TP
    Product classification Single Diodes
    description Interface
    encapsulation Bulk
    quantity 200
    RoHS status NO
    specifications
    PDF(1)
    TYPEDESCRIPTION
    MfrMicro Commercial Components (MCC)
    Series-
    PackageBulk
    Product StatusACTIVE
    Package / CaseDO-201AD, Axial
    Mounting TypeThrough Hole
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    TechnologySchottky
    Current - Average Rectified (Io)3A
    Supplier Device PackageDO-201AD
    Operating Temperature - Junction-50°C ~ 125°C
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900 mV @ 3 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr200 µA @ 200 V