  • image of RF Transceiver Modules and Modems>SM220UF1
  • Part number SM220UF1
    Product classification RF Transceiver Modules and Modems
    description RF TXRX MOD 802.15.4 CHIP + U.FL
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 2400
    RoHS status YES
    specifications
    PDF(1)
    PDF(2)
    TYPEDESCRIPTION
    MfrSynapse Wireless
    SeriesSNAP® RF Engine®
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Package / Case64-SMD Module
    Sensitivity-103dBm
    Mounting TypeSurface Mount
    Frequency2.4GHz
    Memory Size128kB Flash, 4kB EEPROM
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Supply2V ~ 3.6V
    Power - Output20dBm
    Data Rate2Mbps
    Current - Receiving7.8mA ~ 22mA
    Current - Transmitting55mA ~ 150mA