  • image of Fixed Inductors>SL2218A-R055LHF
  • Part number SL2218A-R055LHF
    Product classification Fixed Inductors
    description FIXED IND 55NH 34A 0.2 MOHM SMD
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 300
    TYPEDESCRIPTION
    MfrITG Electronics, Inc.
    SeriesSL2218
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±15%
    Package / CaseNonstandard
    Size / Dimension0.224" L x 0.217" W (5.70mm x 5.50mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    ShieldingShielded
    Operating Temperature-55°C ~ 130°C
    DC Resistance (DCR)0.2mOhm
    Current - Saturation (Isat)63A
    Material - CoreFerrite
    Inductance Frequency - Test100 kHz
    Height - Seated (Max)0.181" (4.60mm)
    Inductance55 nH
    Current Rating (Amps)34 A