  • image of Aluminum Electrolytic Capacitors>SL158M035HKHRR
  • Part number SL158M035HKHRR
    Product classification Aluminum Electrolytic Capacitors
    description CAP ALUM 1500UF 20% 35V 10K HRS
    encapsulation Bulk
    quantity 3000200
    RoHS status YES
    specifications
    TYPEDESCRIPTION
    MfrNextGen Components
    SeriesSL
    PackageBulk
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / CaseRadial, Can
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Capacitance1500 µF
    Voltage - Rated35 V
    Impedance21 mOhms