  • image of Fixed Inductors>SIDHP-FS2818F-220M
  • Part number SIDHP-FS2818F-220M
    Product classification Fixed Inductors
    description FIXED IND 22uH SMD 30A 2.58MOHM
    encapsulation Bulk
    quantity 519
    TYPEDESCRIPTION
    MfrSuntsu Electronics, Inc.
    SeriesSIDHP-FS2818F
    PackageBulk
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / CaseNonstandard
    Size / Dimension1.102" L x 0.776" W (28.00mm x 19.70mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    ShieldingUnshielded
    TypeWirewound
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    DC Resistance (DCR)2.58mOhm Max
    Current - Saturation (Isat)15A
    Inductance Frequency - Test100 kHz
    Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
    Inductance22 µH
    Current Rating (Amps)30 A