  • image of Trimmers, Variable Capacitors>SGC3S200NM
  • Part number SGC3S200NM
    Product classification Trimmers, Variable Capacitors
    description CAP TRIMMER 5.5-20PF 100V SMD
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 17903
    TYPEDESCRIPTION
    MfrEW Electronics
    SeriesSGC3S
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    FeaturesLow Profile, Non-Magnetic
    Adjustment TypeTop
    Capacitance Range5.5 ~ 20pF
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Q @ Freq250 @ 1MHz
    Dielectric MaterialCeramic
    Height - Seated (Max)0.061" (1.54mm)
    Voltage - Rated100 V