  • image of Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors>SDM5R5M1551622
  • Part number SDM5R5M1551622
    Product classification Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    description SDM 1.5F 5.5V 16*8*22 -40~+70 10
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 200
    RoHS status YES
    specifications
    TYPEDESCRIPTION
    MfrYmin
    SeriesSDM
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance-10%, +30%
    Package / CaseRadial, Can
    Size / Dimension0.630" L x 0.315" W (16.00mm x 8.00mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating Temperature-40°C ~ 70°C
    TerminationPC Pins
    ESR (Equivalent Series Resistance)200mOhm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
    Height - Seated (Max)0.925" (23.50mm)
    Capacitance1.5 F
    Voltage - Rated5.5 V