  • image of Fixed Inductors>SDEM25201B-R47MS
  • Part number SDEM25201B-R47MS
    Product classification Fixed Inductors
    description FIXED IND 470NH 4A 0.032OHM SMD
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 2089
    TYPEDESCRIPTION
    MfrDelta Electronics / Cyntec
    SeriesSDEM25201B
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / Case1008 (2520 Metric)
    Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    ShieldingShielded
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    DC Resistance (DCR)32mOhm Max
    Current - Saturation (Isat)5A
    Material - CoreMetal
    Inductance Frequency - Test1 MHz
    Supplier Device Package2520
    Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
    Inductance470 nH
    Current Rating (Amps)4 A