  • image of Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors>SCZ2R7407
  • Part number SCZ2R7407
    Product classification Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    description CAP 400F -20% +80% 2.7V T/H
    encapsulation Bulk
    quantity 1396
    Product StatusACTIVE
    Tolerance-20%, +80%
    Package / CaseRadial, Can
    Size / Dimension2.362" L x 1.378" W (60.00mm x 35.00mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating Temperature-25°C ~ 70°C
    TerminationPC Pins
    ESR (Equivalent Series Resistance)4.5mOhm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
    Height - Seated (Max)2.362" (60.00mm)
    Capacitance400 F
    Voltage - Rated2.7 V