  • image of Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors>SCZ2R7106A
  • Part number SCZ2R7106A
    Product classification Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    description CAP 10F -20% +80% 2.7V T/H
    encapsulation Bulk
    quantity 3200
    Product StatusACTIVE
    Tolerance-20%, +80%
    Package / CaseRadial, Can
    Size / Dimension0.787" L x 0.492" W (20.00mm x 12.50mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating Temperature-25°C ~ 70°C
    TerminationPC Pins
    ESR (Equivalent Series Resistance)45mOhm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
    Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
    Capacitance10 F
    Voltage - Rated2.7 V