  • image of Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors>SCZ2R7105
  • Part number SCZ2R7105
    Product classification Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    description CAP 1F -20% +80% 2.7V T/H
    encapsulation Bulk
    quantity 2700
    TYPEDESCRIPTION
    MfrSruite Electronic Technology
    SeriesSCZ
    PackageBulk
    Product StatusACTIVE
    Tolerance-20%, +80%
    Package / CaseRadial, Can
    Size / Dimension0.472" L x 0.315" W (12.00mm x 8.00mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating Temperature-25°C ~ 70°C
    TerminationPC Pins
    ESR (Equivalent Series Resistance)160mOhm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
    Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
    Capacitance1 F
    Voltage - Rated2.7 V