  • image of Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors>SCM5R5355B
  • Part number SCM5R5355B
    Product classification Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    description CAP 3.5F -20% +80% 5.5V T/H
    encapsulation Bulk
    quantity 700
    Product StatusACTIVE
    Tolerance-20%, +80%
    Package / CaseRadial, Can
    Size / Dimension0.787" L x 0.394" W (20.00mm x 10.00mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating Temperature-25°C ~ 70°C
    Lead Spacing0.217" (5.50mm)
    TerminationPC Pins
    ESR (Equivalent Series Resistance)160mOhm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Capacitance3.5 F
    Voltage - Rated5.5 V