  • image of Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors>SCM5R5105
  • Part number SCM5R5105
    Product classification Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    description CAP 1.0F -20% +80% 5.5V T/H
    encapsulation Bulk
    quantity 1030
    TYPEDESCRIPTION
    MfrSruite Electronic Technology
    SeriesSCM
    PackageBulk
    Product StatusACTIVE
    Tolerance-20%, +80%
    Package / CaseRadial, Can
    Size / Dimension0.630" L x 0.315" W (16.00mm x 8.00mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating Temperature-25°C ~ 70°C
    Lead Spacing0.453" (11.50mm)
    TerminationPC Pins
    ESR (Equivalent Series Resistance)240mOhm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
    Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
    Capacitance1 F
    Voltage - Rated5.5 V