  • image of Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors>SCE5R5V474
  • Part number SCE5R5V474
    Product classification Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    description CAP 5.5V -20% +80% 0.47F T/H
    encapsulation Box
    quantity 5790
    Product StatusACTIVE
    Tolerance-20%, +80%
    Package / CaseAxial, Can - Vertical
    Size / Dimension0.453" Dia (11.50mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating Temperature-25°C ~ 70°C
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    TerminationPC Pins
    ESR (Equivalent Series Resistance)20Ohm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
    Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
    Capacitance470 mF
    Voltage - Rated5.5 V