  • image of Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors>SCE5R5V405
  • Part number SCE5R5V405
    Product classification Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    description CAP 5.5V -20% +80% 4.0F T/H
    encapsulation Box
    quantity 978
    Product StatusACTIVE
    Tolerance-20%, +80%
    Package / CaseAxial, Can - Vertical
    Size / Dimension0.976" Dia (24.80mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating Temperature-25°C ~ 70°C
    Lead Spacing0.276" (7.00mm)
    TerminationPC Pins
    ESR (Equivalent Series Resistance)10Ohm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
    Height - Seated (Max)0.283" (7.20mm)
    Capacitance4 F
    Voltage - Rated5.5 V