  • image of Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors>SCE5R5H105
  • Part number SCE5R5H105
    Product classification Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    description CAP 5.5V -20% +80% 1.0F T/H
    encapsulation Box
    quantity 11880
    Product StatusACTIVE
    Tolerance-20%, +80%
    Package / CaseAxial, Can - Horizontal
    Size / Dimension0.768" Dia (19.50mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating Temperature-25°C ~ 70°C
    Lead Spacing0.768" (19.50mm)
    TerminationPC Pins
    ESR (Equivalent Series Resistance)15Ohm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
    Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
    Capacitance1 F
    Voltage - Rated5.5 V