  • image of Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors>SCE5R5C684HT
  • Part number SCE5R5C684HT
    Product classification Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    description CAP 0.68F -20% +80% 5.5V T/H
    encapsulation Tray
    quantity 4969
    RoHS status YES
    specifications
    SeriesSCE
    PackageTray
    Product StatusACTIVE
    Tolerance-20%, +80%
    Package / CaseRadial, Can
    Size / Dimension0.819" Dia (20.80mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Lead Spacing0.217" (5.50mm)
    TerminationPC Pins
    ESR (Equivalent Series Resistance)30mOhm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
    Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
    Capacitance680 mF
    Voltage - Rated5.5 V