  • image of Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors>SC0370-300-RSS
  • Part number SC0370-300-RSS
    Product classification Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    description CAPACITOR 370F 0%/20% 3V TH
    encapsulation Box
    quantity 2543
    TYPEDESCRIPTION
    MfrLICAP Technologies
    Series-
    PackageBox
    Product StatusACTIVE
    Tolerance0%, +20%
    Package / CaseRadial, Can - Solder Lug - 4 Lead
    Size / Dimension1.254" Dia (31.85mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating Temperature-50°C ~ 65°C
    TerminationSolder Lug
    ESR (Equivalent Series Resistance)2.4mOhm
    Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 65°C
    Height - Seated (Max)2.402" (61.00mm)
    Capacitance370 F
    Voltage - Rated3 V