specifications
PDF(1)
PDF(2)
PDF(3)
PDF(4)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | NXP Semiconductors |
| Series | SA636 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 20-LSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 500MHz |
| RF Type | Cellular, ASK, DECT, FSK, UHF, VHF |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Gain | 11dB |
| Current - Supply | 6.5mA |
| Secondary Attributes | Up Converter |
| Noise Figure | 12dB |
| Number of Mixers | 1 |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |