  • image of Rotary Potentiometers, Rheostats>RV4LAYSA504A
  • Part number RV4LAYSA504A
    Product classification Rotary Potentiometers, Rheostats
    description POT 500K OHM 2W CARBON LINEAR
    encapsulation Bulk
    quantity 324
    RoHS status YES
    specifications
    PDF(1)
    PDF(2)
    PDF(3)
    PDF(4)
    TYPEDESCRIPTION
    MfrPrecision Electronics Corporation
    SeriesRV4
    PackageBulk
    Product StatusACTIVE
    Resistance (Ohms)500k
    Power (Watts)2W
    Tolerance±10%
    Adjustment TypeUser Defined
    Mounting TypePanel Mount
    Termination StyleSolder Lug
    Bushing Thread3/8-32
    Actuator Length0.625" (15.88mm)
    Actuator TypeSlotted
    Built in SwitchNone
    Actuator Diameter0.249" (6.32mm)
    Resistive MaterialCarbon
    TaperLinear
    Rotation314°
    Size - BodyRound - 1.120" Dia (28.45mm)