  • image of Adjustable Power Resistor>RSSD30250A24R0JB00
  • Part number RSSD30250A24R0JB00
    Product classification Adjustable Power Resistor
    description ADJ PWR RES 24 OHM 280W CHAS MT
    encapsulation Box
    quantity 200
    TYPEDESCRIPTION
    MfrVishay / Sfernice
    SeriesRSSD
    PackageBox
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±5%
    Package / CaseRadial, 3 Lead, Tubular
    Adjustment TypeSlide
    Mounting TypeChassis Mount
    Diameter1.256" OD, 0.839" ID (32.00mm x 21.30mm)
    Length9.843" (250.00mm)
    TerminationSolder Lug
    Resistance24 Ohms
    Power (Watts)280 W