  • image of Adjustable Power Resistor>RSSD25168CR820MB00
  • Part number RSSD25168CR820MB00
    Product classification Adjustable Power Resistor
    description ADJ PWR RES 820M OHM 200W CHAS
    encapsulation Box
    quantity 200
    TYPEDESCRIPTION
    MfrVishay / Sfernice
    SeriesRSSD
    PackageBox
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / CaseRadial, 3 Lead, Tubular
    Adjustment TypeSlide
    Mounting TypeChassis Mount
    Diameter1.063" OD, 0.646" ID (27.00mm x 16.40mm)
    Length6.614" (168.00mm)
    TerminationSolder Lug
    Resistance820 mOhms
    Power (Watts)200 W