  • image of Adjustable Power Resistor>RSSD16X94A3R00KB19
  • Part number RSSD16X94A3R00KB19
    Product classification Adjustable Power Resistor
    description ADJ PWR RES 3 OHM 70W CHAS MT
    encapsulation Box
    quantity 200
    TYPEDESCRIPTION
    MfrVishay / Sfernice
    SeriesRSSD
    PackageBox
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±10%
    Package / CaseRadial, 3 Lead, Tubular
    Adjustment TypeSlide
    Mounting TypeChassis Mount
    Diameter0.709" OD, 0.362" ID (18.00mm x 9.20mm)
    Length3.701" (94.00mm)
    TerminationSolder Lug
    Resistance3 Ohms
    Power (Watts)70 W