  • image of Chip Resistor - Surface Mount>RMCP0805FT619R
  • Part number RMCP0805FT619R
    Product classification Chip Resistor - Surface Mount
    description RES 619 OHM 1% 1/3W 0805
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 200
    TYPEDESCRIPTION
    MfrStackpole Electronics, Inc.
    SeriesRMCP
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Power (Watts)0.333W, 1/3W
    Tolerance±1%
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    CompositionThick Film
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    RatingsAEC-Q200
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Resistance619 Ohms