  • image of Chip Resistor - Surface Mount>RGC0805DTC8K45
  • Part number RGC0805DTC8K45
    Product classification Chip Resistor - Surface Mount
    description RES 8.45K OHM 0.5% 1/8W 0805
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 200
    TYPEDESCRIPTION
    MfrStackpole Electronics, Inc.
    SeriesRGC
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Tolerance±0.5%
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    CompositionThick Film
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Resistance8.45 kOhms