  • image of Aluminum Electrolytic Capacitors>RFS-6V331MH4#5
  • Part number RFS-6V331MH4#5
    Product classification Aluminum Electrolytic Capacitors
    description CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
    encapsulation Bulk
    quantity 200
    price
    RoHS status YES
    specifications
    PDF(1)
    PDF(2)
    PDF(3)
    TYPEDESCRIPTION
    MfrElna America
    SeriesRFS, SILMIC II
    PackageBulk
    Product StatusOBSOLETE
    Tolerance±20%
    Package / CaseRadial, Can
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    ApplicationsAudio
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
    Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
    Capacitance330 µF
    Voltage - Rated6.3 V
    Ripple Current @ Low Frequency290 mA @ 120 Hz