  • image of Aluminum Electrolytic Capacitors>RFS-100V3R3MG3#5
  • Part number RFS-100V3R3MG3#5
    Product classification Aluminum Electrolytic Capacitors
    description CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL
    encapsulation Bulk
    quantity 200
    price
    RoHS status YES
    specifications
    PDF(1)
    PDF(2)
    TYPEDESCRIPTION
    MfrElna America
    SeriesRFS, SILMIC II
    PackageBulk
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / CaseRadial, Can
    Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    ApplicationsAudio
    Lead Spacing0.138" (3.50mm)
    Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
    Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
    Capacitance3.3 µF
    Voltage - Rated100 V
    Ripple Current @ Low Frequency40 mA @ 120 Hz