specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | CIT Relay and Switch |
| Series | RD10 |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Contact Finish | Gold |
| Voltage Rating | 50VDC |
| Current Rating (Amps) | 150mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pitch | 0.100" (2.54mm), Full |
| Circuit | Octal Complement |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Termination Style | Gull Wing |
| Actuator Type | Rotary with Shaft |
| Height Above Board | 0.555" (14.10mm) |
| Actuator Level | Raised |
| Washable | Yes |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number of Positions | 8 |