specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richco, Inc. (Essentra Components) |
| Series | R900 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Gender | Female, Female |
| Color | White |
| Material | Nylon |
| Type | Round Spacer |
| Length - Overall | 0.563" (14.29mm) |
| Between Board Height | 0.563" (14.29mm) |
| Diameter - Outside | 0.250" (6.35mm) 1/4" |
| Diameter - Inside | 0.147" (3.73mm) |
| Threaded/Unthreaded | Unthreaded |