  • image of Chip Resistor - Surface Mount>PFR05S-6342-FNH
  • Part number PFR05S-6342-FNH
    Product classification Chip Resistor - Surface Mount
    description RES SMD 63.4 KOHM 1% 1/16W 0402
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 55994
    price
    TYPEDESCRIPTION
    MfrDelta Electronics / Cyntec
    SeriesPFR05
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Tolerance±1%
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Temperature Coefficient±200ppm/°C
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    CompositionThick Film
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
    Resistance63.4 kOhms