  • image of Pressure Sensors, Transducers - Industrial>P51-500-S-A-I36-20MA-000-000
  • Part number P51-500-S-A-I36-20MA-000-000
    Product classification Pressure Sensors, Transducers - Industrial
    description SENSOR 500PSIS 1/4NPT 20MA
    encapsulation Box
    quantity 208
    RoHS status YES
    specifications
    PDF(1)
    PDF(2)
    PDF(3)
    TYPEDESCRIPTION
    MfrSSI Technologies, Inc.
    SeriesMediaSensor™
    PackageBox
    Product StatusACTIVE
    FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
    Package / CaseCylinder
    Output TypeAnalog Current
    Output4 mA ~ 20 mA
    Operating Pressure500PSI (3447.38kPa)
    Pressure TypeSealed Gauge
    Accuracy±0.5%
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Termination StyleCable 3'
    Voltage - Supply8V ~ 30V
    Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT