  • image of Attenuators>P1AT-29MF-40G2W-6
  • Part number P1AT-29MF-40G2W-6
    Product classification Attenuators
    description RF ATTENUATOR 6DB 2.92MM MODULE,
    encapsulation Bulk
    quantity 201
    RoHS status YES
    specifications
    TYPEDESCRIPTION
    MfrP1dB, Inc.
    Series-
    PackageBulk
    Product StatusACTIVE
    Power (Watts)2W
    Package / Case2.92mm In-Line Module
    Attenuation Value6dB
    Impedance50 Ohms
    Frequency Range0 Hz ~ 40 GHz