  • image of Chip Resistor - Surface Mount>NPS2T-7K5F1
  • Part number NPS2T-7K5F1
    Product classification Chip Resistor - Surface Mount
    description RES SMD 7.5K OHM 1% 25W TO126
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 1128
    RoHS status YES
    specifications
    PDF(1)
    PDF(2)
    PDF(3)
    PDF(4)
    PDF(5)
    TYPEDESCRIPTION
    MfrRiedon
    SeriesNPS
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Power (Watts)25W
    Tolerance±1%
    FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
    Package / CaseTO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Size / Dimension0.325" L x 0.320" W (8.26mm x 8.13mm)
    CompositionThick Film
    Operating Temperature-40°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageTO-126 (DPAK Style)
    Height - Seated (Max)0.161" (4.10mm)
    Resistance7.5 kOhms