  • image of Ceramic Capacitors>MT21X102K101PXE
  • Part number MT21X102K101PXE
    Product classification Ceramic Capacitors
    description CAP CER 0805 X7R 1000PF 10% 100
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 4200
    RoHS status NO
    specifications
    PDF(1)
    TYPEDESCRIPTION
    MfrProsperity Dielectrics
    SeriesMT
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated100V
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Temperature CoefficientX7R
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    ApplicationsAutomotive
    RatingsAEC-Q200
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Capacitance1000 pF