  • image of Aluminum - Polymer Capacitors>MPL33730DG19TRX0
  • Part number MPL33730DG19TRX0
    Product classification Aluminum - Polymer Capacitors
    description CAP ALUM POLY 330UF 2V SMD
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 3700
    TYPEDESCRIPTION
    MfrManyue
    SeriesMPL
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance-35%, +10%
    Package / Case2917 (7343 Metric)
    Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    TypePolymer
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    ESR (Equivalent Series Resistance)9mOhm
    Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
    Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
    Capacitance330 µF
    Voltage - Rated2 V